Основни принципи на Мекотели

Основни принципи на Мекотели

Основни принципи на Мекотели

Blog Article



Постојат осум различни широки категории на мекотели на нашата планета.

Разнообразие от черупки на мекотели Черупката е образувание, секретирано от мантийната обвивка на тялото на мекотелите. Изградена е от три пласта. Най-външният е рогов (нарича се и конхиолинов), средният е варовиков, а вътрешният е седефен (бисерен). Конхиолиновият пласт е най-тънък и образуван от органично хитиноподобно вещество, което след смъртта на животните бързо се разрушава. Варовиковият пласт е образуван от множество перпендикулярно разположени варовити миниатюрни призми, слепени с органичен цимент.

При някои октоподи се наблюдава откъсване на съответното пипало и свободното му плуване до намиране на женска.

Лушпите од забите, познати и како скафоподи, имаат долги, цилиндрични школки со пипала кои се протегаат од едниот крај, кои овие мекотели ги користат за јаже за плен од околната вода.

Под епителот се наоѓа сврзно и мускулно ткиво, а телесната празнина е мешавина од примарна празнина и целом.

Растителноядните мекотели се хранят с водорасли. Част от тях се хранят с едноклетъчни водорасли, които се остъргват с радулата от различни повърхности. Други консумират талусни водорасли като например различни кафяви водорасли, отново с помощта на радулата.

Тялото придобива зелен цвят и организма придобива способността да добива енергия от фотосинтеза.

Друг вид коремоноги, мурексът, е култивиран от древните гърци заради багрилото си, известно като „имперско лилаво“, а наметалата на някои владетели са изтъкани от дълги нишки, отделяни от двучерупчестия вид

Само си представете колко лесно обикновената домашна котка, свикнала да подбира скитащи се мишки, може да опустоши почти неподвижна колония от охлюви.

Подофилотоксин крем. Подофилотоксин крем се използва извън етикета и не се препоръчва за бременни жени или деца.

Те са свободно живеещи,но има и изключения, които са паразити. Хранят се с растения и малки едноклетъчни.

Сетилните органи мекотели се особено добро развиени кај полжавите и главонозите, при што, на пример, сложеноста на градбата на очите кај главонозите се приближува кон градбата на очите кај ‘рбетниците.

Хабитат: Сухоземни и водни местообитания на всеки континент и океан в света

Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Report this page